Googeldades kaifi

Follow my blog with Bloglovin

Väike päike piilus pilve tagant… Algas 24h töö.  Muidu narkomaanid, alkohoolikud, kutseid – igast sorti…aga seekord olid netihoolikud- noored Googeldajad! Midagi uudset üle pika aja kiirabi kutsetes.

Saime keskpäeval kella 13 paiku kutse, et noor -13 aastane on mürgistuse saanud. Algselt ei olnud midagi eriti teada, aga siis teepeal tuli infot juurde. Meil on nimelt keskusega selline side, kui häirekeskus  saab infot juurde – siis tuleb meile autosse ka kohe info tabloole. Näeme paralleelselt, kes peale kiirabi veel kutsele sõidab ning mitu kilomeetrit kellel on jäänud sündmuskohani- seda on ekraanil kohe näha). Väga nutikas värk! No nii nagu Googeldamine – nutiajastu ikkagi!

Veidi lähemalt ka. Kui kohale jõudsime oli vaid üks noormees ja mures ema. Noormees istus diivanil  pea oli veidi küljele kaldu. Midagi peale suu ja lõuas imeliku krambi ta ei kaevanud. Ta oli adekvaatne nii ajas, kohas kui ka isikus. Silmad ei liikunud vabalt, vaid olid suunatud suunaga üles. Nagu oleks pööritanud silmi  ja silmad vaadanuks vaid ülepea taha. Suutmatta neid tagasi alla suunata.  Teda nähes tuli mul meelde enese üle elatud ravimmürgistus – see oli  nii võigas ja füüsiiliset ebameeldiv tunne, mis meenus koheselt mulle. Vaatasin, seda poissi ja mõtlesin, et vaesekene – tean seda tunnet. Rahustasin ja rääkisin talle, mis tunne see on ja tean, mida ta tunneb. Õnneks rahunes veidi.

Meil vaja anamneesi kuid ega eriti noormees rääkida ju soovinud…  vot aga mina tahtsin ju teada- uurisin siis – no nagu uuriv ajakirjanik, et mida ta kasutas, miks, millisel eesmärgil jne.  Sain tead, et tal olevat sõbranna, kes on enne masenduse leevendamiseks midagi ka sarnast kasutanud. Nad olid siis igavusest interneti lahti löönud ja Googeldanud, missugune rohi peaks rahustama närve ja magama panema. Kuulasin ja mõtlesin, et nagu tegelt??? Just like… Googeldan ja vaatan, mis tuleb????

Esimene versioon, mida nad sisse sõid – oli, et nad said mingi unerohu kellegi tuttava vanaema kapist…see oli ühe lapse versioon, teine versiooon oli, et nad leidsid antidepressandid, mis kuulusid kellegi vennale. Ja usun, et oli ka kolmas versioon – siis see kõig õigem, mida nad vaid ise teadsid. Teame vaid, et oli üks punt noorukeid, kes olid ühise eesmärgi nimel Googeldanud ja neid kolmanda  isiku ravimeid endale ohtralt – oma 12 tükki sisse söönud.

Kiirabi brigaade oli mitu, kes erinevatest kodudest lapsed samal ajavahemikul haiglasse transportisid. Seepärast ka anamneesis versioone mitu.

Teadsime vaid seda, et ravim oli pika toimega, kuna ravimeid hakati sööma eelmise päeva õhtul ja toime ilmnes selle päeva alguses. Kahjuks oli neid lapsi rohkem kui kaks, kolm. Omaette mõtlesin seal, et kas lastel ei ole tõesti midagi  muud targemat enam teha. Uskumatu.

Meie tegime kõik, mida vaja ja transportisime haiglasse. Mürgistuskeskuselt       Tel : 16662 ei olnud ka mõtet abi küsida antitoodi kohta, kuna polnud õiget ravimi nimetust teada. Kõik rääkisid erinevat juttu ja teisi noori me ei näinud.

Haiglasse jõudes saimegi info, et neid noori on veel. Ja teised on juba haiglas. Meie patsient oligi viimane- ta oli ema sõnul pikalt maganud ja ema äratuse peale siis lõpuks silmad avanud.

Haiglasse saabudes tekkisid poisil tõmblused näos- tegi peaga iseeneslikud liigutused ja ütles, et lõug on väga kramplik. Arst vaatas lapse üle ja suunas kuhu vaja.

Miks ma seda kirjutan?  Kuna pragusel ajal noored lähevad kaasa igasuguste ajuvabade asjadega ja teevad rumalusi ja kõik info on Googeldades kätte saadav, siis on vaja neid noori – iseteadlikke inimesi kontrollida. Lapsevanemad paljuski ei tea, kus lapsed asuvad ja millega tegelevad. Ja kui keegi “tark” omaealine ees ütleb, et oh googeldame seda ja teeme järgi on enamus kambast nõus.

Mõelge, kui hästi see kõlab noorte seas ” Googeldame pilve”.

"Googeldame Pilve"

Ennetamiseks peaks näitama neile seda, mis juhtub inimese kehaga, kui tekib üle doos. Sellest peaks ehk alustama, et noored võiksid näha, mis juhtub inimese aju ja närvidega, organitega, kui nad on üle doosi saanud, kas siis  narkootiliste või  psühhotroopsete ravimite tarvitamisest. Ning, mis saab siis, kui tekkima peaks sõltuvus milleskti.  Sõltuvus on seisund, kus teatud tegevusest tekkiv meeldiv elamus muutub inimesele peagi lõplikult siduvaks vajaduseks. Sõltuvus tekib varem või hiljem uimastite, sealhulgas ka alkoholi ja tubakast ja mis siin salata ka netisõltuvus.  Eks need netihoolikud siis leiavad sealt Googeldades igasugu asju, mida kambas proovida.

Loodan, et selliste Googeldajate juurde enam keegi kiirabiga ei satu ja noored hakkavad millegi asjalikumaga tegelema…

näiteks ……Googeldades Tantsima….

 

Ilusat ja Rahulikku Pühadeaega!

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s